close
تبلیغات در اینترنت
روش های کوک گیتار

گیتارستان

روش های کوک گیتار

گیتار,کوک گیتار,اموزش گیتار,

در این مطلب به شما روش های کوک کردن گیتار معرفی خواهم کرد و بعد طرز استفاده از این روش ها بیان می شود ، روش های گفته شده جزء اصلی ترین و متداول ترین روش های کوک گیتار در دنیا هستند و بسیار پر کاربرد در دنیای موسیقی و گیتار هست حتما توصیه می کنم این نکات یادبگیرید شاید یک روز همین روش ها کمک بزرگی برای شما باشه سیمها می دونم خیلی مبتدیه اما شاید بعضی ها ندونن برای کوک کردن گیتار اول باید اسامی سیم های گیتار بلد باشینسیمها به صورت پی در پی از ۱ تا ۶ شماره گذاری می شوند. سیم اول باریک ترین آنهاست…

روش های کوک گیتار

گیتارستان

روش های کوک گیتار دانلود کاور با اندازه اصلی
توضیحات :

در این مطلب به شما روش های کوک کردن گیتار معرفی خواهم کرد و بعد طرز استفاده از این روش ها بیان می شود ، روش های گفته شده جزء اصلی ترین و متداول ترین روش های کوک گیتار در دنیا هستند و بسیار پر کاربرد در دنیای موسیقی و گیتار هست حتما توصیه می کنم این نکات یادبگیرید شاید یک روز همین روش ها کمک بزرگی برای شما باشه سیمها می دونم خیلی مبتدیه اما شاید بعضی ها ندونن برای کوک کردن گیتار اول باید اسامی سیم های گیتار بلد باشینسیمها به صورت پی در پی از ۱ تا ۶ شماره گذاری می شوند. سیم اول باریک ترین آنهاست… ادامه متن

در این مطلب به شما روش های کوک کردن گیتار معرفی خواهم کرد و بعد طرز استفاده از این روش ها بیان می شود ، روش های گفته شده جزء اصلی ترین و متداول ترین روش های کوک گیتار در دنیا هستند و بسیار پر کاربرد در دنیای موسیقی و گیتار هست حتما توصیه می کنم این نکات یادبگیرید شاید یک روز همین روش ها کمک بزرگی برای شما باشه

سیمها

 می دونم خیلی مبتدیه اما شاید بعضی ها ندونن برای کوک کردن گیتار اول باید اسامی سیم های گیتار بلد باشین
سیمها به صورت پی در پی از ۱ تا ۶ شماره گذاری می شوند. سیم اول باریک ترین آنهاست که وقتی گیتار را به حالت نواختن در دست می گیرید). در نزدیک ترین نقطه به زمین قرار دارد. همین طور تا بالا که سیم ششم یعنی کلفت ترین و نزدیک ترین سیم به سقف است. پیشنهاد می کنیم اسامی سیمها را با توجه به نت های سیم آزاد آنها می (E)، لا (A)، ر (D)، سل (G)، سی (B)، می (E)]، از سیم ۱ تا ۶) به خاطر بسپارید تا مجبور نباشید با استفاده از شماره به آنها اشاره کنید. می توانید برای آسان تر حفظ کردن شان، آنها را در جمله ای قرار دهید. مثلا: میکروب لاکردار رفیق سلطان سیاره می شه؟

فرت ها

ممکن است واژه ی فرت به فضایی که انگشت دست چپتان رامی گذارید یا به میله های باریک فلزی که در فرت برد تعبیه شده اند، اشاره داشته باشد. هر جا با انگشت گذاری روی گیتار سر و کار داشته باشید، فرت به معنای فضای بین میله های فلزی خواهد بود . جایی که انگشت دست چپتان را به راحتی روی آن قرار می دهید.  اولین فرت، محلی بین شیطانک (قطعه ی باریک شیارداری که سردسته را از دسته جدا می کند) و نخستین میله ی فلزی ست. پس پنجمین فرت، پنجمین فضای مربع از بالا به سوی شیطانک محسوب می شود – از لحاظ فنی، فضای بین میلهی فرت چهارم و پنجم.

اغلب گیتارها روی فرت پنجم، در نشانه ای به صورت طرح تزیینی با نقطه ای در

گوشه ای از دسته یا هر دو، وجود دارد. یادتان باشد که از این به بعد با اصطلاحات سیم آزاد و سیم گرفته شده برخورد خواهید داشت. معنای آنها بدین شرح است:

سیم آزاد: سیمی که بدون فشردن و با استفاده از انگشت دست چپ می نوازید.

سيم گرفته شده : سیمی که می نوازد در شرایطی که انگشت دست چپتان فرت خاصی را گرفته است.

کوک کردن گیتار با ارجاع به خود آن، با استفاده از شیوه ی فرت پنجم

دلیل نامگذاری کوک کردن با ارجاع به خود، این است که نیازی به مراجعه به منبعی غیر از ساز برای کوک کردن ندارید. با توجه به این که سیمها با رابطه ای مشخص نسبت به هم کوک هستند، می توانید صداهای طنین دار و موزونی خلق کنید. هر چند، اگر بخواهید همراه ساز دیگری بنوازید، ممکن است همان صداها به صداهایی شبیه دعوای گربه ها تبدیل شوند؛ ولی تا زمانی که سیمها نسبت به هم کوک باشند، گیتار به خودی خود کوک خواهد بود. برای کوک کردن گیتار به کمک شيوهی ارجاع به خود، یک سیم – مثلا سیم ششم – را نقطه ی شروع قرار دهید. کوک آن را تغییر ندهید؛ سپس همه ی سیمها را متناسب با سیم ششم کوک کنید. شيوهی فرت پنجم، نام خود را از این واقعیت گرفته است که شما تقریبا همیشه فرت پنجم را می گیرید و سپس صدای آن نت را با صدای سیم آزاد بعدی (به سمت زمین) مقایسه می کنید. هر چند باید خیلی مواظب باشید زیرا فرت چهارم (جانشین حسود فرت پنجم) در اواخر فرایند، صدایی شبیه صدای فرت پنجم پیدا می کند.
در اینجا روش کوک کردن گیتار با به استفاده از شیوهی فرت پنجم آمده است 

۱ -فرت پنجم سیم ششم (می) (کلفت ترین سیم و نزدیک ترین آنها به سقف) و سپس سیم آزاد پنجم (سیم بعدی) را بنوازید : بگذارید هر دو نت همزمان به صدا درآیند (به بیان دیگر، در حالی که سیم آزاد پنجم را می نوازید، بگذارید سیم ششم به لرزش ادامه دهد). کوک هر دو باید دقیقا برابر باشد. در صورتی که صدای آنها کاملا یکسان نبود، مشخص می شود که سیم آزاد پنجم در قیاس با سیم گرفته شده ی ششم کمی بم تر یا زیرتر است.

اگر سیم پنجم بم تر یا تخت به نظر می رسد، برای بالاتر بردن گام، گوشی کوک را با دست چپتان (وقتی مستقیما به آن نگاه می کنید، خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید).اگر سیم پنجم زیرتر یا تیز به نظر رسید، برای پایین تر بردن گام، گوشی کوک را با دست چپتان در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. 

ممکن است در اثر بی دقتی، بیش از حد گوشی را بچرخانید؛ در این صورت، باید حرکت را معکوس کنید. در واقع، اگر نمی توانید حدس بزنید که سیم پنجم بم تر است یا زیرتر، آن را خیلی تخت (یعنی خیلی بم) کوک کنید و سپس به سمت گام مورد نظر برگردید.

۲-فرت پنجم سیم پنجم (لا) و سپس سیم آزاد چهارم (ر) را بنوازید.

بگذارید هر دو نت با هم به صدا در آیند. اگر سیم چهارم تخت یا تیزتر از سیم پنجم گرفته شده به نظر رسید، از گوشی سیم چهارم برای تنظیم مناسب کوک استفاده کنید. مجددا اگر مطمئن نیستید که سیم چهارم زیرتر است یا بم تر، کوک آن را به یک سو تخت یا بم تر، بهتر است – بچرخانید و سپس آن را بازگردانید.

۳-فرت پنجم سیم چهارم (ر) و سپس سیم آزاد سوم (سل) را بنوازید.

باز هم بگذارید هر دو نت با هم به صدا در آیند. اگر سیم سوم تخت تر یا تیزتر از سیم چهارم گرفته شده به نظر رسید، از گوشی سیم سوم برای تنظیم مناسب کوک استفاده کنید.

۴. فرت چهارم (پنجم نه!) سیم سوم (سل) و سپس سیم آزاد دوم (سی) را بنوازید.

هر دو سیم را با هم بنوازید. اگر سیم دوم تخت تر یا تیزتر از سیم سوم شنیده شد، برای تنظیم کوک آن، از گوشی دوم استفاده کنید.

۵. فرت پنجم (بله، در این سیم نیز به فرت پنجم باز گشتیم) سیم دوم (سی) و سپس سیم آزاد اول (می) زیر را بنوازید.

بگذارید هر دو نت با هم به صدا در آیند. اگر سیم اول تخت تر یا زیرتر به نظر رسید، از گوشی سیم اول برای تنظیم مناسب کوک استفاده کنید. اگر به نظرتان هر دو سیم، کوک برابر دارند، حالا پنج سیم بالایی (منظور کوک بالاتر یا زیرتر) را با توجه به سیم ششم ثابت (کوک نشده) تنظیم کرده اید. حالا گیتار شما با ارجاع به خود، کوک شده است.

نکته :

موقع کوک کردن ساز به صورت عادی، برای چرخاندن گوشی، از دست چپ استفاده می کنید. ولی وقتی دستتان را از فرت گرفته شده برمی دارید، صدای نت قطع خواهد شد؛ از این رو، دیگر نمی توانید صدای سیمی (سیم گرفته شده را که می خواهید با ارجاع به آن سیم آزاد را کوک کنید، بشنوید. هر چند می توانید در عین حال که دست چپتان را روی سیم نگه داشته اید، ساز را کوک کنید. به راحتی، دست راستتان را به کار بگیرید! پس از نواختن متوالی دو سیم (سیم گرفته شده و سیم آزاد، از بالای دست چپ که با توجه به نگه داشتن سیم ثابت مانده)، با دست راستتان گوشی سیم مشخص را تا وقتی که هر دو سیم دقیقا یک صدا بدهند، بچرخانید.

کوک کردن گیتار با ارجاع به منبعی دیگر

کوک کردن گیتار با شیوه ی فرت پنجم با ارجاع به خود که در مبحث قبل توضیح داده شد، برای تمرین گوشتان بسیار مفید است اما اگر بخواهید با سازهایی دیگر یا آواهایی که با منبع کوک استاندارد  تنظیم شده اند بنوازید، چندان کارآمد نخواهد بود. اگر بخواهید گیتار را با سایر افراد و سازها همساز کنید، باید بدانید که چگونه آن را با ارجاع به منبع کوک ثابت، از جمله پیانو، دیاپازون لوله ای ، دیاپازون یا تیوتر الکترونیک کوک کنید. استفاده از چنین منابعی تضمین می کند که همه در کوک ثابتی می نوازند. علاوه بر این، گیتار و سیمها طوری طراحی شده اند که اگر آنها را به صورت استاندارد کوک کنید، صدایی زیبا خلق خواهند کرد.
در مباحث بعدی، برخی از راه های معمول برای کوک کردن گیتار با استفاده از منبع کوک ثابت توضیح داده خواهند شد. این شیوه ها علاوه بر این که توانایی کوک کردن ساز را به شما می دهند، باعث همساز شدن تمام سازها با هم نیز خواهند شد.

کوک کردن گیتار با ارجاع به پیانو و یا سازی دیگر

به این دلیل که کوک خود را به خوبی نگه می دارد (با توجه به شرایط، فقط به کوک سالانه یا دو سال یک بار نیاز خواهد داشت)، وسیله ای عالی برای کوک کردن گیتار است ، فرض کنیم کیبورد الکتریکی با پیانوی کوک شده ای در اختیار دارید، تنها کاری که باید بکنید، انطباق کوک سیمهای آزاد گیتار با کلیدهای هم نت روی پیانوست. تنها کاری که در این روش لازم است انجام دهید این هست که سیم هایی که میخواید کوک کنید با نت های پیانو مقایسه کنید البته این توضیح در حد مقدمه هست در آینده این بخش به صورت مفصل تری توضیح خواهیم داد

منبع صوتی

 

می تونید یک فایل صوتی از سیم های کوک شده گیتار دانلود کنید و بعد صدای سیم های خودتون با اون فایل مقایسه کنید البته در این روش شما باید مدتی گیتاری کار کرده باشید و گوش های شما نیزی کمی قوی و تیز شده باشد تا بتوانید از این روش استفاده کنید

استفاده از تیونر

در این روش شما از یک دستگاه الکترونیکی به اسم تیونر استفاده خواهید کرد و دستگاه با هشداهای چراغ خود به شما خواهد گفت که سیم شل و یا سفت کنید البته اگه دستگاه تیونر ندارید مشکلی نیست می تونید با استفاده از موبایل خودتون گیتار کوک کنید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مخصوص حرفه ای ها

- برخی از پست های سایت ویژه هستند؛ برای مشاهده این نوع پست ها نیاز به رفتن به صفحات جداگانه از سایت را دارید.
-این پست ها مخصوص نوازندگان حرفه ای و اساتید محترم بوده و شما نوازندگان محترم نیازی به تمرین و مشاهده این پست ها را ندارید.

مطالب ویژه